Nový dotační program k výročí Bohuslava Fuchse
Vyhlásili jsme nový dotační program k příležitosti 130 let výročí od narození urbanisty, architekta a teoretika Bohuslava Fuchse, který se výrazně podepsal na utváření fenoménu brněnského funkcionalismu a svou tvorbou ovlivnil stavební kulturu nejen tehdejšího Československa, ale i Evropy. Dotační program je dvouletý, tedy na roky 2024–2025, samotná realizace pak musí proběhnout v roce 2025, přímo k architektovu jubileu.
Cíl dotačního programu
Cílem nového dotačního programu je připomenout významného architekta Bohuslava Fuchse prostřednictvím projektů, které oživí veřejný prostor a budou mít přímou vazbu na město Brno, v němž Fuchs působil. Program tak podpoří umělecké a kulturní akce v oblasti hudby, divadla, výtvarného umění se specifickým zaměřením na audiovizuální umění a scénické performativní umění inspirované životem, dílem a odkazem Bohuslava Fuchse, jehož přínos moderní architektuře a kultuře v kontextu českého a evropského kulturního dědictví je mimořádný. S ohledem na cíl programu oživit veřejný prostor novými díly a zároveň neduplikovat již existující formáty nebude dotační program podporovat komentované prohlídky, panelové výstavy, vydání knih a fotografických publikací.
Podmínky dotačního programu
Žádost o dotaci v tomto dotačním programu bude možné podávat v termínu od 5. 7. 2024 do 10. 9. 2024, a to pouze prostřednictvím datové zprávy.
Dotace budou poskytovány na projekt, a to v maximální výši 200 tisíc korun českých. V rámci navrhovaného dotačního programu může žadatel podat žádost jen na 1 projekt. Celkově bude v dotačním programu rozdělována finanční částka ve výši 2 milionů korun českých, která bude vyplacena již v roce 2024, tak aby mohli úspěšní žadatelé projekty již připravovat. Realizace samotných projektů, tedy premiéra či slavnostní uvedení díla, pak proběhne v roce 2025, kdy budeme slavit architektovo výročí.
Konkrétní podmínky znění dotačního programu včetně kritérií pro posouzení a hodnocení žádostí o dotace najdete ZDE.
Kdo je Bohuslav Fuchs?
Architekt evropského významu Bohuslav Fuchs se narodil 24. 3. 1895 ve Všechovicích na Přerovsku. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry. V roce 1923 nastoupil na stavební úřad v Brně, kde po dvou letech získal pozici hlavního městského architekta, což se podepsalo i na podobě funkcionalistického Brna. Během svého působení na stavebním úřadě totiž Fuchs navrhl regulační plány několika městských částí.
Na konci 20. let si založil vlastní ateliér a rodinnou firmu pro výrobu bytových doplňků a uměleckých předmětů. Architektonickou i podnikatelskou činnost musel ukončit s nástupem socialismu. Po válce se věnoval urbanismu a pedagogické činnosti. Roku 1958 byl donucen z politických důvodů výuku opustit. Stal se delegátem řady prestižních mezinárodních sdružení v oblasti architektury i umění a jeho činnost na poli teoretickém byla již za jeho života několikrát oceněna. „Otec“ brněnského funkcionalismu zemřel 18. 9. 1972 v Brně.
Významné stavby
Mezi jeho významné realizace v Brně se řadí Zemanova kavárna z let 1925–26; hotel Avion, který je charakteristický především zajímavým prostorovým řešením a světelnými efekty v interiéru; vlastní vila v Hvězdárenské ulici; pavilon města Brna pro Výstavu soudobé kultury v Československu na nově vzniklém brněnském výstavišti a Městské lázně v Zábrdovicích. Po osamostatnění během 30. let vznikla řada dalších výjimečných staveb, které v sobě spojovaly racionální funkční pojetí, eleganci forem a různorodost vnitřních prostor (Masarykův studentský domov, Zemské vojenské velitelství nebo nádražní pošta). Fuchsův příklon k organické linii funkcionalismu se pak nejvíce odrazil v brněnské Tesařově vile a ve vile manželů Petrákových.