Brno podpořilo vizi platformy Co.Labs na vznik kulturního centra
Větší, modernější, po všech stránkách vylepšené prostory pro nezávislou scénu – tak vypadá vize renovace a rozšíření kulturního centra Co.Labs, které zřizuje BuranTeatr na Kounicově ulici. Aby měl větší šanci získat dotaci z Národního fondu obnovy, přislíbilo mu město Brno finanční spoluúčast 21 mil. Kč na realizaci projektu. Návrh včera schválilo Zastupitelstvo města Brna.
„BuranTeatr má zájem přihlásit se do státního dotačního programu Ministerstva kultury s názvem Rozvoj regionálních kulturních a kreativních center – velká kulturní a kreativní centra. Podíl státních financí do brněnské kultury, který tento program nabízí, je jedinečný, pro Jihomoravský kraj je alokováno 248 milionů korun a dotace může činit až 100 % způsobilých výdajů. Aby byl projekt BuranTeatru při hodnocení bodově zvýhodněný, potřebuje mít zajištěné kofinancování, o kterém jedná s různými dalšími partnery ze soukromého i veřejného sektoru. Za město Brno jsme se rozhodli přispět částkou 21 milionů korun, které by byly poskytnuty ve 3 ročních splátkách,“ popsal radní pro kulturu Marek Fišer.
Cílem BuranTeatru je vytvořit kulturní centrum evropské úrovně fungující na principu coworkingu. Prostory potřebují zrenovovat, vybavit adekvátním zařízením a technologií. Rekonstruovat potřebuje zejména hlavní sál o kapacitě 230 sedadel. Součástí prostor je také nahrávací studio Českého rozhlasu Brno, který v budově koncem 20. let sídlil. Stavebně je toto nahrávací studio vyhovující, technologicky již nikoliv. Dalším záměrem je rozšířit prostory o další zkušebny, ateliéry, sál a ubytovací jednotky pro umělecké rezidence. Z hlediska Strategie kulturních a kreativních odvětví města Brna je záměr projektu v souladu s cílem zajistit dostatečnou kulturní infrastrukturu pro nezávislou scénu. Dle tvrzení žadatele by tak byl prostor z 1 000 m2 navýšen na 2 000 m2. Aktuálně se náklady předpokládají ve výši 92 milionů korun.
Centrum nyní nabízí 1 000 m2 vnitřních a 1 000 m2 venkovních prostor v přilehlém parku, což však není vzhledem k absenci vhodných prostor v Brně dostačující. Renovace a opravy prostor pro nedostatek financí postupují poměrně pomalu, technologie oproti tomu zastarává velmi rychle.
BuranTeatr, z. ú., který sídlí na Kounicově v budově Sokola Brno I (který jako vlastník objektu popsaný záměr podporuje), provozuje v „nesportovní“ části areálu kulturní centrum nazvané Co.Labs, které slouží jako interiérové i exteriérové působiště nezřizované scény. Obsahový koncept centra je velmi progresivní a moderní. Zaměřuje se na podporu tvorby hlavně v oblastech performing arts s výraznými přesahy do hudebního a výtvarného světa. Posláním tohoto centra tedy není prvotně samotná tvorba, nýbrž vytváření ekosystému sdílených služeb pro nezávislou scénu.
„Projekt zapadá i do narativu naší přihlášky na Evropské hlavní město kultury, kde jako jeden ze záměrů uvádíme najít vhodné prostory pro nezřizovanou kulturní scénu, což je v Brně dlouhodobý problém. Tato scéna je nedílnou součástí kulturního dění města Brna. Po tomto typu prostor je v Brně kontinuálně vysoká poptávka. Z úrovně města léta připravujeme projekt Kreativního centra Brno (KCB) v Káznici na Cejlu, pro které ale Co.Labs nepůsobí jako konkurent, protože se zaměřují na různé sektory. Co.Labs se stále bude věnovat kulturní sféře, zatímco KCB se orientuje obecně na kreativní odvětví a podporu podnikání,“ doplnil Marek Fišer.
Zdroj: TIS MMB
Foto: Co.Labs