Vznikl nový rezidenční program pro ilustrátory
V září proběhl první ročník nově vzniklého rezidenčního programu KREILU, tedy Kreativní REzidence pro ILUstrátory, který slavnostně zahájil velvyslanec Francie Stéphane Crouzat. Program jsme realizovali ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně a několika francouzskými kulturními institucemi. Naším rezidentem se stal štrasburský ilustrátor Guy Pradel, jenž měl možnost věnovat se své tvorbě v inspirativním prostředí našeho města.
Měsíc září nám přinesl velkou výzvu. Přivítali jsme našeho prvního rezidenta v rámci nově vzniklého rezidenčního programu pro ilustrátory KREILU (Kreativní Rezidence pro ILUstrátory), který jsme iniciovali a organizujeme ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně, Central Vapeur ve Štrasburku, Francouzským institutem v Praze a Českým centrem v Paříži.
Příležitost inspirovat se po celé září vstřícnou a tvůrčí atmosférou města Brna dostal štrasburský ilustrátor Guy Pradel.
Kdo je Guy Pradel?
Guy se zaměřuje na komiks, ilustraci a tvorbu fanzinů. Studoval na École supérieure d’art de Clermont Métropole (ESACM) a následně v ateliéru ilustrace Haute école des arts du Rhin (HEAR) ve Štrasburku, kterou absolvoval v roce 2014. Na ukázky jeho tvorby se můžete podívat zde: https://guypradel.fr/.
Jak probíhal rezidenční program?
Program byl slavnostně zahájen 3. září vernisáží Guyho výstavy v Knihovně Jiřího Mahena za účasti velvyslance Francouzské republiky v České republice Stéphana Crouzata a radní města Brna pro školství Ireny Matonohové. Jeho tvorba byla ke zhlédnutí po celý měsíc.
Většinu svého času se Guy věnoval vlastním ilustracím inspirovaným místní kulturou a prostředím. Kromě toho vedl intenzivní workshop tvorby fanzinu pro mladé lidi, kteří se učí francouzsky. Workshop probíhal ve spolupráci s Biskupským gymnáziem Brno a mateřská škola, kde se studenti zapojili do procesu tvorby od konceptu až po finální zpracování. Díky Pradelově vedení si účastníci nejen procvičili jazykové dovednosti, ale také si osvojili základy ilustrace a tvorby vlastního kreativního projektu. Z workshopu odcházeli nadšení a ve škole si dokonce z vytvořených fanzinů uspořádali výstavu.
V rámci umělcova pobytu se také konala přednáška pro širokou veřejnost v angličtině, kde sdílel své zkušenosti a pohled na ilustraci a kreativní proces. Současně to byla jedinečná příležitost pro místní kreativní tvůrce a umělce zjistit, jak vypadá podpora výtvarného umění jinde v zahraničí.
Co program přinesl?
Rezidence KREILU nabídla Guyovi Pradelovi nejen prostor a čas pro rozvoj jeho vlastního projektu, ale i hlubší propojení s českou kulturou. Pro místní komunitu bylo Pradelovo dílo inspirací, která ukázala, jak lze uměním přemosťovat hranice mezi různými národy.
Na závěr své rezidence se Pradel vyjádřil, že tato zkušenost pro něj byla obohacující a otevřela mu nové tvůrčí možnosti, které bude ve své práci nadále rozvíjet.