Spolupracujeme se studenty na zvýšení přístupnosti městských kulturních organizací
Přístupnost kultury pro nás není prázdná fráze a kde jinde začít s novou aktivitou než u vlastních městských kulturních organizací? Ve spolupráci s nimi a Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně jsme pilotně spustili nový projekt, ve kterém studenti předmětu Architektura bez bariér pomáhají zlepšit přístupnost brněnských kulturních institucí.
Nový projekt propojil akademické prostředí, úřad i brněnské kulturní organizace. Jeho jedinečnost přitom nespočívá jen v partnerství organizací, ale i mezinárodním uchopení problematiky díky účasti zahraničních studentů v rámci ERASMU.
Do projektu se zapojily tyto organizace, kterým děkujeme za spolupráci a umožnění projektu v jejich prostorách:
Dům umění města Brna – hlavní budova
Knihovna Jiřího Mahena – ústřední budova na Kobližné
Centrum experimentálního divadla – HaDivadlo
Muzeum města Brna – hrad Špilberk
Během projektu si studenti mohli vyzkoušet, jaké překážky musí překonávat lidé se zdravotním znevýhodněním při návštěvě kulturních institucí. Po vybraných prostorách se pohybovali na vozíčku i se slepeckou holí a identifikovali bariéry ve vybraných prostorech, a to nejen v interiéru, ale také v přilehlém okolí budov. To jim umožnilo lépe pochopit problémy, kterým lidé se zdravotním znevýhodněním čelí.
Výsledkem této práce jsou podrobné zprávy s návrhy na odstranění přístupových bariér a zkvalitnění kulturních prostor pro nejširší veřejnost. Studenti svoji práci představili zástupcům zapojených organizací a Poradnímu sboru pro bezbariérové Brno. Tento sbor nyní spolu s kulturními organizacemi pracuje na implementaci relevantních opatření.
Navrhovaná opatření přitom nemusí být vždy stavebně náročná. Často stačí drobné úpravy, jako správné označení východů, bezbariérových toalet či výtahů, reflexní označení skleněných ploch nebo vyškolený personál. Například mezi časté problémy bezbariérových toalet patří nevhodné umístění úklidového příslušenství způsobující omezený manipulační prostor, zavázané tísňové šňůrky znemožňující zavolání pomoci po pádu, odklopená nebo nesprávně umístěná opěrná madla a nášlapné odpadkové koše. U výstavní činnosti pak lze program zpřístupnit například hmatovými modely s popisnými audioprůvodci.
U problematiky přístupnosti organizací je nutné uvědomění, že nejde o četnost využívání prostor. Argumenty jako „k nám beztak stejně nikdo takový nechodí“ nebo „ten bezbariérový záchod se používá výjimečně“ a další jsou velmi zavádějící. Pokud nejsou vytvořeny podmínky, lidé s různými znevýhodněními nemají možnost do kulturní organizace jít nebo se v rámci programu zapojit, a tím vzniká falešný dojem, že o danou službu nemají zájem. Důležité je přitom nejen prostředí samotné, ale i dostatečná informovanost návštěvníků se znevýhodněním o opatřeních, které zajišťují jejich komfortní návštěvu kulturní organizace.
Projekt má velmi pozitivní dopad na všechny zúčastněné. Kulturní organizace získaly bezplatnou kontrolu přístupnosti svých prostor a návrhy na zkvalitnění služeb pro osoby se znevýhodněním. Budoucí architekti si vyzkoušeli problematiku bezbariérovosti v praxi, což jim přinese cenné zkušenosti do budoucího povolání. Město Brno získalo komplexní přehled o přístupnosti prostor svých organizací i jejich okolí. Na základě těchto informací může poskytnout efektivní metodickou či finanční pomoc k odstranění bariér a ke zlepšení kulturních služeb pro veřejnost.
Velké poděkování patří všem studentům, kteří se projektu ujali s velkým nasazením. Přistoupili k němu zodpovědně, s upřímnou snahou vyjít vstříc potřebám lidí se znevýhodněním a zároveň s respektem k účelu a požadavkům kulturních organizací. Jmenovitě děkujeme studentům: Tereza Čamborová, Lucie Chrástová, Ana Fernanda Suarez Lopez, Alma Terfort, Jiří Kostka, Vladyslav Hryhanych, Jakub Chudík, Rachel Fouchier, Bc. Elene Gzirishvili, Bc. Svetlana Vrbovská, Bc. Štěpán Smolka, Ondrej Uličný, Bc. Jakub Vajs, Bc. Jan Valdhans, Tereza Továrková, Zuzana Pavlovičová, Vaiva Baltuskaite, Kamile Lapaityte, Emilija Vilkeviciute, Camille Gourjon, Marie Varol, Dominika Kastellová, Lenka Horičková, Kristína Dolíhalová, Marie Nedělková, Sagmaner Bengisu, Bala Tarini, Aktepe Sueda, Mohyadin Abukar Ahmed, Kevin Wrobel, Nikol Ježková, Tomáš Růžička, Weronika Szydɫowska, Dominika Buda, Ahsen Özatay a Azra Kadric.
Speciální poděkování pak patří Ing. arch. Janu Foretníkovi, Ph.D., proděkanu pro studium BSP a NMSP Fakulty architektury VUT, se kterým jsme projekt vymysleli a uvedli v život. V neposlední řadě děkujeme také členům Poradního sboru pro bezbariérové Brno a odborníkům, kteří se postarali o metodický dozor, Mileně Antonovičové a Karlu Sobolovi.