Jsme pořadateli Kulturního fóra Eurocities 2025
Podali jsme přihlášku v opencallu prestižní mezinárodní sítě Eurocities na pořádání kulturního fóra v příštím roce a vyhráli jsme! Brno se tak stane koncem září 2025 místem, do kterého se sjede celá kulturní a kreativní Evropa navazovat nové spolupráce a diskutovat o infrastruktuře pro rozvinutou kulturní a kreativní scénu.
Mezinárodní síť měst Eurocities sdružuje více než 200 měst nad 250 000 obyvatel z 38 evropských států (celkem 150 milionů lidí). Síť byla založena již v roce 1986. EUROCITIES pravidelně pořádá konference a semináře na nejrůznější témata z oblasti městské správy, zpracovává tematické dokumenty a prohlášení, komentáře k dokumentům vydávaným Evropskou komisí apod.
Brno je členem od roku 1993, kdy je aktivně zapojeno do 6 z 8 tematických oblastí – Fóra mobility, Sociálního fóra, Fóra životního prostředí, Fóra pro hospodářský rozvoj, Kulturního fóra, Digitálního fóra a Řízení měst. Setkání sítě se však v Brně uskutečnilo zatím jen jednou, a to před deseti lety, tehdy bylo zaměřeno na oblast hospodářského rozvoje.
Na setkání Kulturního fóra Eurocities 2024 v Belfastu bylo Brno slavnostně vyhlášeno pořadatelem příštího setkání fóra 24.–26. září 2025. Díky tomuto úspěchu tak máme jedinečnou příležitost ukázat, že je naše město nejen centrem inovací a hospodářského rozvoje, ale také kulturním a kreativním centrem a partnerem pro mezinárodní spolupráci v této oblasti.
Připravované fórum jsme nazvali Infrastruktura stavebním kamenem rozvinuté kulturní a kreativní scény. Tématu se přitom chceme věnovat ve třech liniích:
1. Sdílená multifunkční centra
Jedinečnost a nezastupitelnost multifunkčních center spočívá v jejich schopnosti poskytovat širokou škálu služeb či aktivit na jednom místě, kdy funkce kulturního a společenského centra podporuje budování městské komunity a sociální soudržnost, vytváří místo pro interakci a sdílení. Jsou klíčovým prvkem urbanistického plánování, který podporuje udržitelný rozvoj měst a zvyšuje kvalitu života obyvatel tím, že nabízí přístup k různorodým službám a možnostem trávení volného času na jednom místě. V rámci tématu se nabízí rozvinout linky jako inovace – využití moderních technologií, interdisciplinární spolupráce, udržitelnost a přínos pro lokalitu.
2. Využívání dlouhodobě neobydlených prostor/lokalit a brownfieldů
Transformace opuštěných nebo zanedbaných prostorů skrze kulturu a kreativu či jejich využití pro kulturní a kreativní aktivity přispívá k obnově a revitalizaci městských oblastí. Tímto způsobem mohou být brownfieldy přeměněny na atraktivní a živé místo, které přitahuje lidi i investice. Kulturní a kreativní odvětví jsou přitom zdrojem inovace, tvůrčího potenciálu a ekonomického růstu. Svými aktivitami v dlouhodobě nevyužívaných prostorech můžou přispět k oživení místní identity a kulturního dědictví. V rámci této tematické linie bychom tak rádi nahlédli na problematiku dočasného využití prostor, decentralizaci kultury a kreativy, industriální prostory a jejich proměnu, zkvalitňování a kultivaci veřejného prostoru prostřednictvím umění, zlepšování nebo záchranu brownfieldů pomocí kulturních a kreativních odvětví, udržování stavu budov dočasným pronájmem či zlepšení rozvojových lokalit.
3. Kulturní dědictví a jeho přístupnost
Kulturní dědictví představuje důležitou součást identity komunity nebo národa. Historické památky a tradice předávají příběhy a hodnoty minulých generací, které pomáhají formovat současnou identitu a uvědomění si historických kořenů. Zpřístupnění a udržování těchto památek může mít ekonomický přínos v podobě turistických příjmů, vytvoření pracovních míst a rozvoje místních podniků. Pořádání vzdělávacích programů přibližujících kulturní dědictví, tradice či kulturu a kreativu obecně pak lidem umožňuje lépe porozumět minulosti a více si vážit kulturního bohatství. Výzvou je nalezení rovnováhy mezi ochranou autentičnosti památek a potřebami moderního života a přizpůsobení historických budov novým funkcím a potřebám, aniž by byla ohrožena jejich autentičnost a hodnota. Zde se nabízí otevřít problematiku přístupnosti kulturního dědictví a památkově chráněných budov i budování veřejného povědomí o významu kultury a kreativy.
Chcete být součástí fóra nebo víte o lokálním, tuzemském či mezinárodním projektu, který by neměl na programu chybět? Napište nám do konce tohoto roku na e-mail: kultura@brno.cz. Do předmětu e-mailu dejte prosím Eurocities 2025.