XIII. Brněnský kulturní parlament: Evropské hlavní město kultury
Ve středu 3. 11. 2021 jsme se sešli v kreativním hubu KUMST Brno, abychom představili první kroky, které Brno zatím podniklo k vysněnému cíli, a tím je titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Děkujeme všem za účast, diskuzi i úžasnou atmosféru, ze které bylo jasné, že Brno CHCE být městem kultury. Pokud jste některou část nestihli, můžete se podívat na záznam.
Dopolední část programu byla zaměřená na prezentaci soutěžních týmů z opencallu na téma kandidatury Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury (více zde: SOUTĚŽNÍ VÝZVA: Téma kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury)
Přišlo nám třináct skvělých nápadů, ze kterých jsme vybrali k prezentaci na parlamentu šest a seřadili je do tematických okruhů:
– ARCHITEKTURA
– HUDBA
– „POSTIŽENI UMĚNÍM“
– OSTATNÍ
Všem účastníkům a prezentujícím moc děkujeme!
Jednotlivé prezentace si můžete prohlédnout zde.
Odpolední program zahájil přivítáním Marek Fišer, brněnský radní pro kulturu, na kterého navázala Kateřina Rundová z Odboru kultury MMB. V krátké prezentaci shrnula historii projektu EHMK v Brně a předpokládané další kroky. V závěru prezentace jsme představili tým, který bude mít na starost přípravu přihlášky. Jeho členkami jsou zatím Šárka Berková, která zastává roli projektové manažerky, a Marcela Straková, která bude mít na starost programovou část. Do následné otevřené diskuse se zapojili návštěvníci z řad veřejnosti, ale i ředitelé příspěvkových organizací nebo diváci, kteří sledovali XIII. BKP online a posílali své otázky před sli.do. Z diskuse bylo patrné, že téma v kulturních kruzích silně rezonuje.
V 16.30 jsme navázali panelovou diskusí se zahraničními hosty. Pozvání přijali Marián Tesák, projektový manažer Nitra 2026, Simona Savickaité, programová manažerka Kaunas 2022, a Neil Peterson a Nadja Grizzo (ti společně s Hansem Dietrichem Schmidtem tvoří trio zahraničních poradců, kteří Brnu pomáhají s přípravou kandidatury). Panelisté sdíleli zejména své zkušenosti s přípravou kandidatury nebo implementací programu, ale také řadu osobních příběhů, které dobře ilustrují to, jak může projekt Evropské hlavní město kultury měnit životy lidí k lepšímu.
Prezentaci nám distančně nahrála i Svetlana Kuyumdzhieva, zástupkyně EHMK týmu z Plovdivu.