Spolupořádáme Konferenci o kulturním negrantovém fundraisingu! Projděte si program a základní informace.
*ENGLISH BELOW*
Chcete se dozvědět víc o tom, jak funguje negrantové získávání financí v kultuře? Kde a jak nad rámec dotačních systémů a veřejných zdrojů hledat finanční podporu projektu? Co přesvědčí mecenáše a sponzory ke spolupráci? A co to je crowdfundingový projekt? Přijďte na Konferenci o kulturním negrantovém fundraisingu 25. listopadu 2024 do Divadla Husa na provázku a vše se dozvíte. Konference je prvním velkým fundraisingovým eventem specializovaným pouze na kulturu v České republice.
Vícezdrojové financování je dnes pro fungování kulturní a kreativní scény nezbytné. Kde ale nad rámec vlastních financí a grantů sehnat podporu pro kulturní subjekty nebo konkrétní projekty?
Odbor kultury Magistrátu města Brna spojil síly s ARTIKULOU – platformou pro kulturní negrantový fundraising a s Centrem experimentálního divadla a připravili jsme pro vás celodenní konferenci, která vám otevře dveře k novým možnostem financování. Konference se uskuteční 25. listopadu 2024 od 10.00 hodin ráno v prostorách Divadla Husa na provázku.
Co to je kulturní negrantový fundraising?
Kulturní negrantový fundraising představuje různé způsoby získávání podpory v kultuře mimo veřejné zdroje a příjmy z vlastní činnosti. Kromě financí lze takto získávat i nefinanční podporu (služby, zboží, PR, práci apod.). Do metod, které se v rámci kulturního negrantového fundraisingu používají, spadá práce s individuálními dárci (velcí mecenáši a filantropové, malí dárci formou dárcovských nebo mecenášských klubů a crowdfundingové kampaně) a firmami (sponzoring, dary, nadace, ostatní spolupráce). Tento způsob fundraisingu často označujeme také vztahovým fundraisingem, protože jeho podstatou je budování vztahů s podporovateli a celým okolím kulturního subjektu včetně návštěvníků. Je tak navíc úzce propojený s oblastí práce s publikem, z níž částečně vychází, ale současně ji pomáhá rozvíjet. Nástroje kulturního negrantového fundraisingu zvyšují samotné vnímání hodnoty kultury a jejího společenského statusu.
Na konferenci promluví nejen fundraiseři, ale i představitelé kulturních subjektů a zástupci soukromého a komerčního sektoru, kteří se na financování kultury podílí. Těšit se tak můžete nejen na teorii, ale i žitou realitu a osobní zkušenosti.
Program
Konferenční den si rozdělíme do tří bloků, v nichž se tematicky zaměříme na rozlišné aspekty negrantového financování kultury. Věnovat se budeme postupně základním principům fundraisingu a motivaci v rozhodování soukromého a firemního sektoru ke spolupráci s kulturou. V závěru bude prostor i na sdílení osobní zkušenosti zástupců kulturních odvětví.
Celou konferenci moderuje Mario Kubaš.
9:30 Registrace
10:00–13:00 Principy a trendy
Představíme si principy, charakter a potenciál jednotlivých forem negrantového fundraisingu. Věnovat se budeme dárcovství i sponzoringu. Zazní i tematika fundraisingu v zahraničí.
Hosté a hostky:
Jiří Bárta (Major donor fundraising consultant)
David Dixon (GB, Director at TrueMotion Consultancy)
Markéta Kunešová (specialistka partnerských projektů Dobrobot)
Martin Hudeček (RSJ Investments)
Martina Loneková, Wanda Toaderová (Targeta)
14.00–15:30 Soukromý a firemní sektor
Zástupci z řad firem, filantropů a firemních nadací přinesou účastníkům vhled do výběru, rozhodování a motivací ke spolupráci s kulturou.
Hosté a hostky:
Jan Školník (Agentura pro rozvoj Broumovska)
Lukáš Trnka (BHS)
Kristýna Červinková (Nadační fond Škoda Auto)
16:00–18:00 Kultura napříč formami kulturního negrantového fundraisingu, velikostmi a žánry
O své zkušenosti se všemi formami negrantového fundraisingu se podělí zástupci kulturních subjektů z různých regionů, žánrů a velikostí. V rámci bloku představíme problematiku crowdfundingu, pokračovat budeme panelovou diskusí na téma zkušenosti a praxe ve sponzoringu a dárcovství.
Hostka:
Barbora Hančíková (Hithit)
Hosté a hostky panelové diskuse:
Kateřina Bohadlová (Geisslers Hofcomoedianten)
Pavel Kubaník (Kulturák ve Chvalčově)
Jan Průša (Smetanova Litomyšl)
Ondřej Vykoukal (Cirk La Putyka)
Vlastimil Trllo (JazzFestBrno)
Celá konference je zdarma, ale je nutné se s ohledem na kapacitu registrovat. Registrační formulář najdete ZDE.
O nových informacích ke konferenci průběžně informujeme na našich webových stránkách kultura.brno.cz nebo Facebooku Kultura Brno. Pokud máte nějaké otázky, obraťte se na náš e-mail: kultura@brno.cz.
Nenechte si tuto příležitost ujít. Těšíme se na vás!
*ENG*
Want to learn more about how non-grant fundraising works in culture? Where and how to look for financial support for a project beyond grant systems? What will convince patrons and funders to cooperate? And what is a crowdfunding project? Come to the Conference on Cultural non-grant Fundraising on 25 November 2024 at Divadlo Husa na provázku (Goose on a String Theatre) and find out. The conference is the first major fundraising event dedicated solely to culture in the Czech Republic.
Multi-source funding is essential for the functioning of the cultural and creative scene today. But where to find support for cultural entities or specific projects beyond our own funding and grants?
The Culture Department of the Brno City Municipality has joined forces with ARTIKULA – a platform for cultural non-grant fundraising and the Centre for Experimental Theatre to prepare a full-day conference that will open the door to new funding opportunities. The conference will take place on 25th November 2024 at 10.00 a.m. at Theatre Divadlo Husa na provázku.
What is cultural non-grant fundraising?
Cultural non-grant fundraising is a variety of ways of raising support in culture outside of public sources and self-generated income. In addition to finance, non-financial support (services, goods, PR, labour, etc.) can also be raised in this way. The methods used in cultural non-grant fundraising include working with individual donors (large patrons and philanthropists, small donors in the form of donor or patron clubs and crowdfunding campaigns) and companies (sponsorship, donations, foundations, other collaborations). This type of fundraising is often also referred to as relational fundraising, as its essence is building relationships with supporters and the whole environment of the cultural entity, including visitors. It is also closely linked to the field of audience work, which it partly builds on but also helps to develop. The tools of cultural non-grant fundraising increase the very perception of the value of culture and its social status.
The conference will be addressed not only by fundraisers, but also by representatives of cultural entities and representatives of the private and commercial sector involved in financing culture. Thus, you can look forward not only to theory, but also to lived reality and personal experience.
Program
The conference day will be divided into three sessions, in which we will focus on different aspects of non-grant financing of culture. We will focus on the basic principles of fundraising and the motivation in the decision-making of the private and corporate sector to cooperate with culture. Finally, there will be space for sharing personal experiences of representatives of cultural sectors.
The whole conference will be moderated by Mario Kubaš.
9:30 Registration
10:00–13:00 Principles and trends
We will present the principles, nature and potential of different forms of non-grant fundraising. We will focus on donation and sponsorship. The topic of fundraising abroad will also be discussed.
Guests:
Jiří Bárta (Major donor fundraising consultant)
David Dixon (GB, Director at TrueMotion Consultancy)
Markéta Kunešová (Dobrobot Partner Project Specialist)
Martin Hudeček (RSJ Investments)
Martina Loneková, Wanda Toaderová (Targeta)
14.00–15:30 Private and corporate sector
Representatives from companies, philanthropists and corporate foundations will provide participants with insights into the selection, decision-making and motivations for engaging with culture.
Guests:
Jan Školník (Agentura pro rozvoj Broumovska – Broumov Region Development Agency)
Lukáš Trnka (BHS)
Kristýna Červinková (SKODA AUTO Endowment fund)
16:00–18:00 Culture across forms of cultural non-grant fundraising, sizes and genres
Representatives of cultural entities from different regions, genres and sizes will share their experiences with all forms of non-grant fundraising. The session will introduce the issue of crowdfunding and continue with a panel discussion on experiences and practices in sponsorship and donation.
The hostess:
Barbora Hančíková (Hithit)
Guests and panelists:
Kateřina Bohadlová (Geisslers Hofcomoedianten)
Pavel Kubaník (House of Culture in Chvalčov)
Jan Průša (Smetana’s Litomyšl)
Ondřej Vykoukal (Cirk La Putyka)
Vlastimil Trllo (JazzFestBrno)
The whole conference is free of charge, but registration is required due to capacity. The registration form can be found HERE.
We will keep you informed about new information about the conference on our website kultura.brno.cz or on Facebook Kultura Brno. If you have any questions, please contact us by e-mail: kultura@brno.cz.
Don’t miss this opportunity. We look forward to seeing you! Kultura Brno
kultura.brno.cz