Před Káznicí na Cejlu vyrostl Poesiomat
Připomíná periskop ponorky, má kliku a po zatočení se rozmluví a rozezpívá.
Nový Poesiomat najdete naproti Káznici na Cejlu. Stačí zatočit klikou a poslechnete si třeba: dílo významných českých básníků internovaných v Káznici, autentické vzpomínky politických vězňů, ale i básně, písně a texty současných českých i romských autorů.
Jedna audiostopa se bude pravidelně měnit a bude fungovat jako otevřená výzva pro mladé romské umělce a umělkyně, kde budou moci prezentovat svou tvorbu.
Přečtěte si rozhovor s autorem projektu Poesiomat Ondřejem Kobzou:
Kdy a jak se zrodil nápad vytvořit Poesiomaty?
Hned záhy po instalaci prvních pian na ulici v roce 2013 jsme si začali klást otázku, jaká další věc by mohla způsobovat zastavení lidí v prostoru města. A po šachových stolcích jsme rozvíjeli myšlenku Poesiomatů. Trošku nás navedl starý známý amplion vesnického rozhlasu. Podobně jsem si říkal, že by bylo hezké, kdyby z toho zněla poezie. A tak se to postupně nabalovalo, až vznikl Poesiomat.
Kdo vymyslel design dnešní podoby Poesiomatu?
Tvar Poesiomatu, který připomíná periskop ponorky, vymyslela designérka Jitka Tomsová. Jsme z něho stále nadšení. Jak je metaforický.
Jak jste se rozhodli pro umístění Poesiomatu právě před Káznici na Cejlu?
Hledali jsme nějaké specifické místo pro Brno. Nejdříve jsme ho zamýšleli umístit před Provázek, že by byla dramaturgie zasvěcena historii Provázku. Ale nakonec nám město nabídlo toto místo a my jsme z něho nadšení. Je to živé místo, obzvlášť v létě. Ono z každé akce vzniká něco dalšího. Už teď nás napadá, jak tam někdy přivézt špičkové klavírní křídlo a uspořádat tam pro veřejnost koncert třeba Ivo Kahánka.
Jak vznikala selekce autorů, které si v Poesiomatu můžeme poslechnout?
Na dramaturgii se podílelo Muzeum romské kultury a Káznice Cejl. Jsou tam romské básně, písně, vyprávění. A doplněno je to básněmi Jana Zahradníčka, Zdeňka Rotrekla, Víta Slívy…
Jak na vás Káznice působí?
Neskutečně stísněně. O to víc jsme rádi, že vlastně oživujeme slova, která tam skrze básně např. Jana Zahradníčka vznikla. Z oné bezvýchodné situace tam vznikly verše a myslíme, že by se měly poslouchat právě s pohledem na zdi onoho kriminálu.
Co dalšího v Brně chystáte nebo byste rádi uskutečnili?
Rádi bychom v Brně uspořádali dlouhý stůl. Podobně jako na Karlově mostě před 4 lety.
Máte nějaký oblíbený Poesiomat? Jestli ano, jaký a proč? 🙂
Nejsilnější místo je asi Poesiomat nad zámkem Jezeří. S výhledem na uhelnou pánev. Pod vámi zámek, kde Beethoven složil Eroicu. Velmi silné místo. Navíc se bude scenérie velmi proměňovat, protože se do krajiny budou opět vracet jezera.