Na kulturním fóru vystoupí široká škála odborníků a odbornic z evropských hlavních měst kultury
Čtrnácté setkání Brněnského kulturního fóra se zaměří na prolínání kultury s dalšími oblastmi, jako je třeba ekologie, sociální koheze, zdraví nebo data. Tato témata jsou zásadní pro Brno 2028, a tak nebudou chybět zahraniční odborníci a odbornice s příklady z evropských hlavních měst kultury. Čekají vás panelové debaty a následně i workshopy nad jednotlivými tématy.
Na detailní program kulturního fóra se můžete podívat zde. A nyní se už pojďme seznámit s hosty a hostkami.
Sarah Szökeová
Oddělení strategického plánování Magistrátu města Brna
Sarah vystudovala obor Design nábytku na Mendelově univerzitě v Brně. Po studiu se začala věnovat podpoře kreativců, nejdříve v agentuře CzechInvest, následně na Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna jako specialista podpory kreativních odvětví, kde působí i nyní. Mezi její hlavní cíle patří vybudování Kreativního centra v bývalé káznici na Cejlu, finanční i nefinanční podpora brněnských kreativců a propagace a edukace v oblasti kreativních průmyslů. V rámci doktorského studia se věnuje především design managementu a implementaci kreativních procesů ve výrobních firmách.
Yuliia Khomchyn
vedoucí Institutu kulturní strategie Lvov
Yuliia na kulturním fóru promluví o tom, jaká je na Ukrajině aktuální situace pro lidi pracující v kultuře. Působí ve lvovské městské radě, od roku 2008 byla ředitelkou Institutu současného umění a nyní je ředitelkou Institutu kulturní strategie ve Lvově. Od roku 2018 se její činnost v Institutu kulturní strategie zaměřuje na rozvoj mezinárodní kulturní spolupráce Lvova, lvovský umělecký a kreativní sektor, networking a výzkum. Yuliia se dlouhodobě zajímá o kulturní politiku, kulturní a uměleckou tvorbu a komunikaci, a také se věnuje výzkumu v oblasti umění a kreativního sektoru.
EKOLOGIE/UDRŽITELNOST
Triin Pikk (Tartu 2024)
Manažerka programové sekce Tartu with Earth v nadaci Tartu 2024, která provede město jejím titulem Evropské hlavní město kultury v roce 2024. Vystudovala sémiotiku, teorii kultury a sociologii na univerzitě v Tartu a absolvovala magisterský program žurnalistiky a mediální komunikace na univerzitě v Tallinnu. Hlavním úkolem Triin je poradenství a kurátorství projektů v rámci programu Tartu with Earth a rozvoj různých zelených strategií. Průběžně pracuje na tom, aby řada akcí v Tartu a jižním Estonsku v roce 2024 byla založena na udržitelnosti, ochraně přírody, opětovném využití a držela se hodnot biologické a kulturní rozmanitosti.
Workshop: Michaela Rýgrová (Divadelní akademie múzických umění v Praze)
SOCIÁLNÍ KOHEZE
Mgr. Art Lenka Kuricová (Trenčín 2026)
Absolventka Akademie výtvarných umění v ateliéru Ilony Németh, absolvovala stáže ve Španělsku a Portugalsku. Pracovala v bratislavské Kunsthalle, Amnesty International, spoluzaložila kreativní společnost Pucle a koordinovala tým TEDxTrenčín. Účastnila se mezinárodních festivalů a výstav současného umění, jako je Kolín nad RýnemOFF nebo Mezinárodní veletrh umění v Benátkách. Nyní je součástí týmu Trenčín 2026, který připravuje město na jeho působení v roli evropského hlavního města kultury v roce 2026.
M.A. Lucia Dubačová (Trenčín 2026)
Vystudovala v Londýně na Goldsmiths University obor Business in Culture and Creative Industries. Pracuje jako kulturní manažerka a kurátorka se zaměřením na digitální a multimediální umění a design. Pracovala v týmech britských festivalů Secret Garden Party a Wilderness Festival, slovenského festivalu Anča a českého MFDF Ji.hlava, stejně jako ve slovenském Design centru Inolab. Na Slovensku založila festival Sensorium. Momentálně je ředitelkou Kreativního institutu Trenčín.
Workshop: Lenka Šafránková, Tomáš Jurčík (Odbor sociální péče MMB), Marika Smreková (Studio Marta)
ZDRAVÍ
Lia Prentaki
nezávislá producentka, kulturní manažerka
Vystudovala dramatická umění v Aténách, poté studovala ve Velké Británii tanec a divadelní umění na Birminghamské univerzitě a na London Contemporary Dance School. Ve své práci působí jako taneční praktička, pedagožka, choreografka, pohybová režisérka a performerka. V letech 2015-2019 spolupracovala s interdisciplinárním cambridgeským souborem 30 Bird, s nímž realizovala projekty, jako například Junctures nebo HOME in the Service of Science. V poslední letech se věnuje hlavně produkční činnosti tanečních a divadelních představení, působila také jako konzultantka řecké národní opery a jejich strategie mezinárodních turné. Jako producentka a členka divadelního týmu vede komplexní portfolio projektů, které sahá od divadelních představení až po projekty spolupráce v rámci Kreativní Evropy s mezinárodními partnery, stejně jako projekty spolutvorby s mládežnickými soubory.
Workshop: Zdeňka Vlachovská (Divadlo Barka)
KULTURNÍ DATA
Zuzana Révészová (Košice 2013)
Vystudovala teorii umění, právo a sociologii. V současné době pokračuje v doktorském studiu v oboru veřejná správa a regionální rozvoj na Ekonomické fakultě TU v Košicích se zaměřením na kulturní rozvoj měst. V minulosti působila v Národním osvětovém centru v oblasti statistiky kultury v Creative Industry Košice v projektech zaměřených na strategický rozvoj kultury a města. Od jara 2022 výzkumně působí na Univerzitě v Janově se zaměřením na udržitelný rozvoj muzeí. Je také členkou kolektivu Spolka.
Workshop: Milan Dedera (NIPOS)