Brno finančně podpoří stálice místní kulturní scény, které trpí covidovými restrikcemi
V průběhu roku jsme se mnohokrát sešli se zástupci a zástupkyněmi brněnské kulturní scény a institucí, abychom společně našli cestu, jak řešit kompenzace kultuře postižené pandemií. Město se rozhodlo, že formou finančního daru pomůže institucím, které fungují jako kulturní centra a zároveň dávají práci ostatním menším kulturním aktérům.
Řada subjektů se kvůli vládním nařízením obrátila na brněnský magistrát s žádostí o finanční podporu. K té město vyzvala také Brněnská asociace clubové hudby. Zastupitelé proto na návrh Odboru kultury schválili tento týden poskytnutí peněžitých darů v roce 2021 a 2022. Celkem si mezi sebou rozdělí 4,53 milionu korun.
Oslovili jsme několik z obdarovaných subjektů, zda by s námi sdíleli, v jakém smyslu je pandemie ohrozila nejvíc, jak se s opatřeními vyrovnávají a v čem jim finanční dar Brna pomůže. Všem za jejich vzkazy moc děkujeme a držíme palce!
„Jsme vděční zastupitelům města Brna za finanční dar, který nám umožňuje překlenout letošní smutnou předvánoční dobu. Díky pomoci města zaplatíme mzdy všem našim zaměstnancům navzdory katastrofálnímu poklesu tržeb v době, kdy míváme za normálních okolností vrchol klubové sezóny. Děkujeme, že na nás nezapomínáte. Věříme, že se brzy vrátíme s nabitým koncertním programem a budeme zase bavit návštěvníky.
V běžných letech jsou listopad a prosinec vrcholem sezóny, kdy míváme vyprodané koncerty a klub plný návštěvníků. Po roce lockdownu jsme se na podzimní a zimní sezonu těšili, ale přišla další rána. Covidová situace a zmatečná opatření vlády odradily lidi od návštěvy klubů a restaurací, kontrolujeme očkovací certifikáty, dodržujeme pravidla, ale lidé přestali chodit. Přes obědy klesly tržby na polovinu, odpoledne nechodí prakticky nikdo a večer bez koncertů jsme úplně ztracení. Většina umělců v aktuální situaci zrušila domluvená vystoupení, mnoho z nich se potýká s covidem, nebo karanténou, za kulturou teď chodí minimum lidí. Zrušené vánoční trhy navíc odradily návštěvníky od návštěvy centra města. Budeme to muset vydržet pravděpodobně až do jara.“
Martin Kozumplík, Kabinet MÚZ
„Aktuální opatření vlády opět způsobují narůstající strach a obavy, jak to všechno bude dál. Zaznamenáváme velký úbytek návštěvníků koncertů i klubu samotného. Rovněž mnohé kapely své koncerty ruší. Zůstává tak často prázdný klub s barmany a dalšími zaměstnanci podílejících se na produkci koncertů. Děkujeme i touto cestou vedení města za podporu v této svízelné situaci. Nezbývá než společně vydržet a doufat v brzký návrat ke kvalitnímu životu, který je bez kultury chudý…“
Za Starou Pekárnu Lukáš a Tomáš Kytnarovi
„Tak ako na väčšinu ľudí a profesií, tak aj na nás dopadá situácia ohľadne Covidu-19 veľmi tvrdo. Aj keď nie sme zatvorení, obmedzenia rapídne redukujú návštevnosť a tým aj náš hlavný príjem a činnosť. Najväčšie straty sme utrpeli práve teraz na jeseň, ktorá je pre nás finančne kľúčovým obdobím prenájmov, ktoré sa zredukovali na akési nutné minimum. Vďaka finančnému daru od mesta Brna dokážeme aspoň z časti kompenzovať straty nazbierané a bohužiaľ aj straty očakávané. Veríme, že síce budeme obmedzovať, ale nebudeme musieť redukovať našu hlavnú činnosť, ktorou je podpora tvorcov, tvorkýň a tvorby.
Mohli by sme síce razantne znížiť náklady, ale mnoho tvorcov, tvorkýň a tvorivých skupín by v momente prišlo o priestor k práci, k tvorbe a prezentácii. Cítime sa za týchto tvorcov a tvorkyne zodpovední a práve vďaka mestu Brnu, môžeme túto formu podpory poskytovať ďalej bez prerušenia.
Sme presvedčení že práve súdržnosť a ústretovosť je to, čo v týchto dobách všetci potrebujeme. A aj vďaka práci ľudí na Odbore kultúry a mestu Brnu, môžeme túto myšlienku predávať ďalej.“
Juraj Augustín, člen vedení zóny nezávislého umění CO.LABS (provozovaný zapsaným spolkem BuranTeatr)
„Když se nemůžou lidé scházet, nemůžou ani tančit, hrát, zpívat. V našich zdech působí především amatérské či poloprofesionální, integrované či běžné soubory, kterých se pandemie dotkla především v tom, že na dlouhou dobu přerušila pravidelné zkoušky a tím pádem i umělecký i osobnostní růst (soubory fungují v režimu volnočasových aktivit). Pro mnoho tanečníků s hendikepem je třeba pravidelná práce na představeních jediným možným pohybem, náhradou nedostupných fyzioterapií. Přerušení je vrátilo v tělesné kondici o roky zpět, stejně tak klesá motivace k novým projektům, když už se potřetí odkládá premiéra měsíce nazkoušené hry.
Doba pandemie nás ale paradoxně také donutila se víc semknout, v povoleném režimu spolupracovat a bojovat za přežití domácí scény. S integrovanými soubory jsme společně natáčeli film o BARCE, vymýšleli kampaň, pořádali příměstský tábor, setkali jsme při festivalu integrované tvorby atd.
Díky podpoře našich dárců, přátel a diváků v průběhu roku jsme jako zázrakem udrželi prostor v chodu i po čas pandemie – o práci nepřišli žádní zaměstnanci (jsme celkem tři, z toho dva v režimu práce OZP), podařilo se nám uhradit všechny energie a jiné pohledávky. Obrovskou pomocí je však dar od Magistrátu města Brna, který nám dovolí vykročit do dalšího a bohužel stále nejistého roku bez obav. Díky tomuto daru nejen že máme opět rezervu pro výplaty a nezbytné náklady /energie, nájem atd./, ale také se nám otevírá možnost aspoň částečných investic a nezbytných oprav. Náš osvětlovací pult například již brzy oslaví téměř 25 let existence na tomto světě a už nám docházejí diskety na programování světel pro představení – ano, ne disky, ale diskety… Velmi děkujeme za podporu magistrátu i všem dobrodincům, kteří nás podporovali po celý náročný rok 2021.“
Aneta Vidurová, Divadlo Barka
„Jak změnil Covid náš provoz, situaci? Za nedlouho tomu budou vlastně skoro dva roky, co se v celém světě děje něco zvláštního, co vystavilo lidské dění nenadálému stavu ke změně. Nejinak je tomu i v kultuře, která spolu se službami různého druhu musí čelit absolutně odlišnému způsobu provozování a celé své činnosti. Plané stěžování si, komukoliv, je zbytečné. Nemůže za to přece ani stát, ani město či jednotlivci. Stalo se něco, co pravděpodobně nikdo nečekal a přiznejme si, mělo nám to trochu nastavit zrcadlo po čem a za čím se vlastně pídíme. V dnešním materiálním světě se vše odvíjí od dostatku prostředků, nejen finančních, k tzv. přežití. Měli jsme si možná právě proto uvědomit, co je pro nás vlastně důležité a nějak si s tím poradit. Pro nás, Divadlo, to moc možností neskýtá. V poslední době mediálního boomu se i tak potýkáme s návštěvností a hledáme formy jak zaujmout širší publikum. Někdy tomu víceméně podléháme různými úpravami filmových scénářů do divadelní podoby, chybí nám témata, dobré současné hry. V této situaci jsme byli nuceni přemýšlet o možnostech přenést živou kulturu na mediální trh. Někdo streamoval představení, někdo, včetně nás, se pokoušel zaujmout audio přenosy či nahrávkami. Vše se ale přece míjí účinkem, protože Divadlo je kultura živá, nepřenositelná do audio či video formy. Soukromé subjekty, i na poli divadelním, si těžko s takovou situací mohou poradit bez pomoci druhých. Těžko natahovat neustále ruce a proč, a komu? Přežili jsme a doufáme, že přežijeme i dál. Jediný, kdo nám skutečně pomohl bylo město Brno. Jen díky zastupitelům, pracovníkům Odboru kultury a osvícenosti představitelů města, jsme mohli přežít a to nejsme zřizováni městem. Žádnou tzv. vatu, jak tomu někteří nabubřele říkali, jsme neměli a nemáme. Kde bychom ji vzali, když kultura jako taková je dlouhodobě podfinancována a přežívá hlavně díky entuziasmu a obětavosti divadelníků. Prostě není prostor si stěžovat, jen trpělivě dál vyvíjet činnost, nevzdávat se a doufat, že se příznivci divadla vrátí a my jim nadále můžeme nastavovat zrcadlo, dojímat či nechat se zamýšlet nad tématy, které jsou pro život a názor důležité stejně jako vzdělání. Děkujeme tudíž představitelům města Brna, že díky jejich pomoci jsme mohli dostát svým závazkům vůči pronajímateli prostor a všem subdodavatelům, kteří za danou situaci taky nemohou.“Jiří Nebenführ, ředitel Divadla Za hradbami
„Jsme optimisté, už loni jsme podobně těžké období přečkali a teď to – mimo jiné díky včasnému a rychlému finančnímu daru od města, který pokryje naše nejnutnější provozní náklady – nebude jiné. Na jaro máme v rámci oslav dvacátých narozenin klubu přichystaná skvělá zahraniční jména: Vitalica, HVOB, Dub FX a mnoho dalších. Jsme rádi, že můžeme dělat co nás baví ve městě se skvělou atmosférou a chceme v tom pokračovat. Přejeme krásné svátky a spoustu zábavných a silných zážitků v Novém roce.“
Martin Brzobohatý, klub Fléda
Podpořte i vy brněnskou kulturu, možností je spousta! Můžete si koupit vstupenky na příští rok, darovat někomu kulturní zážitek nebo merch oblíbené kulturní instituce. Nezapomínejme na naši kulturu.