Skip to content
MicrosoftTeams-image

Aktuálně


Co je to Evropské hlavní město kultury?

Od doby svého vzniku v roce 1983 byl prestižní titul Evropské hlavní město kultury udělen více než 60 městům po celé Evropě. Hlavním cílem titulu, který uděluje Evropská unie, je vyzdvihnout důležitost kultury při rozvoji společnosti, měst i celých regionů a upozornit na diverzitu a jedinečnost evropských kultur. V roce 2028 bude titul udělen jednomu městu ve Francii a jednomu městu v Česku. Brno se o něj utká s Českými Budějovicemi, Libercem a Broumovem.

EHMK v Brně 

Město Brno je leaderem v mnoha oblastech kultury a kulturního rozvoje a EHMK je příležitost ukázat, co všechno může Brno světu nabídnout. Zároveň umožní podpořit nebo rozjet spoustu projektů z oblasti infrastruktury, strategie nebo kulturní nabídky. Brno dělá v oblasti kultury hodně, zároveň má ale obrovský potenciál, který by díky titulu EHMK mohlo využít.

Přínosy titulu

Získání titulu Evropské hlavní město kultury s sebou nese nejen finanční benefity pro město a region. Jde především o zviditelnění v mezinárodním měřítku, které přináší benefity pro kulturní a kreativní odvětví, turismus i podnikání. Pro obyvatele města jsou nejzásadnějším přínosem investice do kulturní infrastruktury a revitalizace a oživení veřejných prostor. Město ze zisku titulu může těžit i dlouhé roky poté.

Soupeři a partneři 

Brno se o titul Evropského hlavního města pro rok 2028 utká s Českými Budějovicemi, Libercem a Broumovem. Všechna města pro první kolo přihlášky připraví bidbook (přihlášku) s programem a kulturní strategii, už samotná příprava přihlášky tak poskytuje velký prostor pro rozvoj a zajímavé projekty. Brno spolupracuje s řadou partnerských měst, mezi kterými je i Kaunas (EHMK 2022) nebo Leeds (Culture Leeds 2023), ale také s kandidátskými městy pro rok 2026 ze Slovenska.